Badanie krwi oraz badanie moczu należą do podstawowych badań wykonywanych przez ludzi. Chodzi tutaj zarówno o badania diagnostyczne, jak też badania profilaktyczne, które mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia człowieka. Kwestia badania moczu bywa czasami problematyczna. Społeczeństwo ma wiele wątpliwości co do tego jak prawidłowo oddać mocz do badania. Wbrew pozorom wcale nie jest to taka prosta i oczywista sprawa.

Czasami wynik może pokazywać bakterie bądź inne nieprawidłowości, których nie ma w rzeczywistości w moczu. Jest to bardzo częste szczególne kobiet. Kobiety w ciąży bardzo często muszą badać swój mocz. Często też kobiety w ciąży cierpią na rozmaite dolegliwości związane z układem moczowym. Dlatego też technika pobierania moczu jest niezwykle ważna, aby nie było fałszywych wyników. Jeżeli wynik jest fałszywie dodatni to lekarz musi przepisać leki, które w rzeczywistości nie są do niczego potrzebne.

Można znaleźć wiele instrukcji prawidłowego pobierania moczu do badania zarówno dzieci jak i ludzi dorosłych. Na pewno przed pobraniem moczu do badania należy się umyć. Tak samo sytuacja wygląda u dzieci. Kobieta raczej nie powinna badać swojego moczu w trakcie miesiączki, ponieważ w moczu może pojawić się krew, a tak naprawdę ta krew będzie pochodziła z krwi miesiączkowej, a mocz będzie zupełnie prawidłowy, ale przecież nie jest to reguła. Dlatego właśnie lepiej odłożyć badanie moczu na czas kiedy miesiączka definitywnie już ją skończy.

Ile moczu do badania, to również kwestia sporna

ile moczu do badania

Odpowiedź na to pytanie brzmi, od 50 do 100 mililitrów. Natomiast przy badaniu moczu na posiew wystarczy zaledwie kilka mililitrów. Tak naprawdę to osoba odbierająca materiał do badania powinna stwierdzić, czy tego materiału wystarczy czy też nie. Lekarze którzy zalecają swoim pacjentom badanie moczu, powinni edukować tych pacjentów co do tego jak prawidłowo pobierać mocz do badania. Wszystko po to, aby nie było złych wyników, złych w sensie fałszywych. Taki wynik wprowadza niepotrzebne zamieszanie w diagnostykę człowieka.

Człowiek przyjmuje leki, których w ogóle nie potrzebuje, ale lekarz nie jest tego świadomy i ma obowiązek je przepisać. Dlatego też edukowanie społeczeństwa w zakresie prawidłowego pobierania moczu jak najbardziej ma sens i lekarze powinni to robić bardzo powszechnie. Szczególne znaczenie ma to dla dzieci, czyli w praktyce dla ich rodziców, którzy są odpowiedzialni za pobranie moczu do badania. Jeżeli rodzic nie przestrzega zasad higieny przy pobieraniu moczu do badania wynik może wyjść fałszywie dodatni. Bardzo ważne jest, aby wszystkie wyniki dotyczące pobierania moczu odzwierciedlały rzeczywistość.

Tylko wtedy możliwe jest skuteczne zdiagnozowanie i leczenie pacjenta za pomocą prawidłowo dobranych leków. Trzeba też jasno mówić pacjentom, że mocz do badania można przynosić tylko i wyłącznie w specjalnych kubeczkach zakupionych w aptece. Nie wolno wlewać moczu do badania do rozmaitych plastikowych albo szklanych słoików, które znajdują się w domu, a które zostały tylko i wyłącznie przez pacjenta uprzednio umyte przed wlaniem do nich moczu. Laboratoria nie powinny w ogóle przyjmować moczu w takich pojemnikach.

laboratorium

Dzisiaj przyjmowanie moczu w takich pojemnikach raczej już się nie zdarza, ale pacjenci mają bardzo różne pomysły na to jak zaoszczędzić kilka groszy. Tak naprawdę nie jest to żadna oszczędność ponieważ mocz wlany do takiego pojemnika który nie spełnia żadnych norm, bardzo trudno jest go rzetelnie zbadać i często wyjdą w nim bakterie, których w rzeczywistości nie ma i pacjent będzie niepotrzebnie przyjmował przepisane przez lekarza leki na nieistniejące schorzenie.

Na szczęście badanie krwi właściwie nie przysparza żadnych problemów, ponieważ pacjent musi poddać się wytycznym personelu medycznego. Od pacjenta wymagane jest tylko określone przygotowanie się, na przykład bycie na czczo, co też generuje pewne wątpliwości i jeżeli wątpliwości te nie zostaną rozwiane przez lekarza to pacjent też może nie wiedzieć jak się przygotować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here