SIBO, czyli Small Intestinal Bacterial Overgrowth, to niezwykle powszechny problem jelitowy, który może powodować szereg nieprzyjemnych objawów i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Warto zrozumieć podstawowe fakty na temat SIBO, aby móc zidentyfikować to schorzenie i skutecznie je leczyć.

SIBO – objawy:

Objawy SIBO mogą być różnorodne i obejmować bóle brzucha, wzdęcia, uczucie pełności po jedzeniu, biegunkę lub zaparcia, a nawet prowadzić do utraty masy ciała i niedożywienia. Często te symptomy są mylone z innymi schorzeniami jelitowymi, co utrudnia dokładną diagnozę.

SIBO – jak zdiagnozować to schorzenie?

Najczęściej stosowanym sposobem na zdiagnozowanie tej choroby jest wykonanie testu oddechowego SIBO. Wśród testów na SIBO, wodorowo-metanowy test oddechowy jest jedną z najbardziej skutecznych metod diagnostycznych. Test ten mierzy ilość wodoru i metanu w wydychanym powietrzu po spożyciu roztworu zawierającego laktulozę lub glukozę. Po zdiagnozowaniu SIBO ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu indywidualnego dobrania leczenia oraz diety.

SIBO – leczenie:

Leczenie SIBO skupia się przede wszystkim na eliminacji rozrostu bakterii w jelicie cienkim. W tym celu stosowane są zwykle dobrane przez lekarza antybiotyki. Oprócz przyjmowania leków, ważnym elementem terapii jest odpowiednia i indywidualnie dobrana dieta. Pomaga ona zmniejszyć nieprzyjemne objawy SIBO i zapobiec nawrotom choroby. Skuteczną przy SIBO dietą jest dieta Low FODMAP, która polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów o dużym potencjale fermentacyjnym. Dieta wiąże się często m.in. z wyeliminowaniem laktozy i fruktozy oraz ograniczeniem błonnika pokarmowego. Ogranicza to listę produktów, które można spożywać i z tego powodu warto oddać się w ręce specjalisty, który dopasuje dietę pod kątem objawów i potrzeb organizmu. Pomoże to zapobiec ewentualnym niedoborom pokarmowym.

SIBO – probiotyki: czy warto stosować i jakie wybrać?

Probiotyki mogą być również pomocne w leczeniu SIBO. Suplementy probiotyczne pomagają odbudować zdrową florę bakteryjną i poprawić komfort życia, ale należy dobierać je ostrożnie. Niektóre szczepy probiotyczne mogą pogorszyć objawy SIBO, dlatego suplementację należy dobrać podczas konsultacji z lekarzem.

Test na SIBO – cena i dostępność:

W przypadku występowania objawów zgodnych z objawami SIBO warto zdecydować się na przeprowadzenie testu wodorowego SIBO. Cena testu wodorowo-metanowego waha się w zależności od wybranej placówki medycznej i wynosi zwykle 299-399 zł.

Zespół SIBO może być uciążliwym problemem jelitowym. Jak najszybsza diagnoza SIBO jest niezwykle ważna, ponieważ sprawne wdrążenie leczenia pomaga w dużej mierze pozbyć się uporczywych objawów i poprawia komfort codziennego życia. Jeśli podejrzewasz, że masz SIBO, skonsultuj się z lekarzem, który pomoże Ci ustalić odpowiedni plan leczenia.

Chcesz wykonać badanie SIBO?

Znajdujący się w Poznaniu Instytut Mikroekologii, oprócz  szerokiego wachlarza usług medycznych umożliwia wykonanie testu na SIBO w domu, lub stacjonarnie w Instytucie Mikroekologii (Poznań, ul. Sielska 6). W celu umówienia się na badanie bądź konsultację należy skontaktować się bezpośrednio z rejestracją pod nr tel. (61) 862 63 35.

Więcej informacji tutaj: https://instytut-mikroekologii.pl/sibo-przerost-flory-bakteryjnej-jelita-cienkiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here