Powszechny dostęp do internetu sprawił, iż powstaje coraz większa liczba intratnych zawodów, które można z powodzeniem wykonywać zdalnie. Sprawia to, że wielu młodych ludzi decyduje się na rozpoczęcie kariery youtubera. Jest to osoba, która prowadzi transmisję na portalu z filmami. Duże znaczenie ma fakt, iż obecnie wielu ludzi korzysta z social media. Sprawia to, że właśnie w tym sektorze reklamowanie swoich usług i produktów wydaje się być najbardziej celowe.

Co ważne, każdy z pewnością znajdzie przedstawicieli grupy docelowej, do której powinna być kierowana usługa bądź produkt. Dlatego reklamodawcy wykorzystują ten trend i oferują streamerom pokaźne stawki za podjęcie nawet drobnych działań marketingowych, takich jak na przykład ulokowanie produktu w ramach konkretnego materiału video. Nikt nie jest w stanie jednak jednoznacznie określić, ile zarabia youtuber. Wszystko zależne jest od jego pomysłowości, kreatywności a przede wszystkim od ilości wyświetleń, jakie notują jego filmy.

Osoby zajmujące się tworzeniem materiałów wideo dla nieograniczonej liczby odbiorców kierują je do rozmaitych grup docelowych. Najczęściej ogląda ich młodzież oraz osoby w wieku produkcyjnym. Wynika to z faktu, że to właśnie te kategorie ludzi doskonale znają się na nowych technologiach, przez co mają ułatwiony dostęp do wszystkich materiałów audiowizualnych. Niestety, w ostatnich latach jakość filmów umieszczanych na serwisie Youtube ulega stałej pauperyzacji. Pojawiła się znaczna ilość osób, które nagrywają sytuacje patologiczne, takie jak alkoholowe libacje czy bijatyki.

youtube

Serwis stara się walczyć z takimi osobami, jednakże wiele działań ogranicza się do blokady konta. Sprawia to, że wystarczy założenie nowego profilu, aby od nowa prowadzić daną działalność. Na szczęście jednak w takich sytuacjach interweniują również sądy, które mają możność wydania zakazu kręcenia materiałów audiowizualnych kierowanych do nieograniczonego kręgu odbiorców. Zdecydowanie takie działania sprzyjają poprawie jakości treści, które znaleźć można w ramach polskiego internetu.

Duże znaczenie ma fakt, iż coraz więcej osób decyduje się na założenie kanału, który oferuje rzetelny i wysokojakościowy content. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia edukacyjna takich filmów. Tytułem przykładu, wielu streamerów decyduje się na nagrywanie filmów obejmujących opowiadania o przedwojennej historii lub ciekawych gatunkach roślin i grzybów. Wskazuje się, że takie kanały mają nieco niższą oglądalność, jednakże z czasem możliwe jest zyskanie stałego grona odbiorców, którzy będą zainteresowani także usługami dodatkowymi.

Mowa tu przede wszystkim o możliwości jakie daje patronat. Jest to instytucja stosunkowo nowa, jednakże wielu właścicieli kanałów decyduje się właśnie na taką formę zarobkowania. W zamian za rezygnację z uciążliwych reklam proszą oni swoich finalnych odbiorców o wsparcie w postaci comiesięcznych darowizn. Osoby, które dostarczają bardzo wartościowe treści, często są wspierane przez ludzi, którym zależy na poprawie wizerunku polskich streamerów.

film

Jeżeli jednak dana osoba nie korzysta z możliwości, jakie daje patronat, wówczas najczęściej zarabia na płatnych reklamach. Stawka za taki rodzaj promocji zależna jest od zasięgu, jaki ma dany kanał. Osoby, które mają setki tysięcy wyświetleń filmów, z powodzeniem mogą liczyć na najwyższe możliwe stawki. Ponadto bardzo ważne jest, jaka grupa docelowa odbiera dane filmy. Najczęściej wielkie sklepy sportowe i butiki są zainteresowane podjęciem współpracy z youtuberami, którzy kierują swoje filmy niemal wyłącznie do młodzieży.

Ponadto bardzo istotny jest charakter branży, o której traktują poszczególne transmisje. Często możliwe jest sprytne zawoalowanie treści reklamowych w ten sposób, że odbiorcy nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy doszło do zareklamowania konkretnego produktu. Taka forma marketingu wydaje się być stosowana przez coraz większą liczbę streamerów. W sytuacjach skrajnych możliwa jest także sprzedaż całego kanału za dużą kwotę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here