W sezonie letnim ludzie ochoczo sięgają po świeże owoce i warzywa. Nie ma czemu się dziwić – stanowią one pokaźne źródło składników odżywczych oraz witamin. Dzięki regularnemu spożywaniu takich artykułów można z powodzeniem uzupełnić wszelkie ubytki mineralne, jakie powstały w trakcie pory zimowej. Wskazuje się, że najlepsze warzywa i owoce pochodzą z rodzinnych plantacji, na których nie stosuje się syntetycznych środków ochrony roślin.

Takie substancje negatywnie wpływają nie tylko na jakość produktu, ale również na zdrowie ludzkie. Dlatego zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem wydaje się samodzielna hodowla warzyw, owoców oraz innych produktów pochodzenia roślinnego. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż w przypadku zaniechania stosowania środków chemicznych niezbędne jest stałe doglądanie inwentarza. W przeciwnym wypadku ślimaki, insekty oraz inne organizmy znacząco uszczuplą ilość plonów.

Niesamowitym przysmakiem, który w zasadzie można spożyć jedynie w sezonie letnim, jest świeża kukurydza. Roślina ta jest gotowa do zbioru w sierpniu. Niezbędne jest jednak odpowiedniej jej przygotowanie. Należy odpowiedzieć sobie samodzielnie na pytanie, ile gotuje się kukurydze. Istnieją różne gusty i upodobania, dlatego czas gotowania powinien być w pełni dostosowany do preferencji danej osoby. Jeżeli kukurydza ma być miękka, niezbędne jest umieszczenie jej w dużym garnku i całkowite zalanie wodą – aż po brzegi.

kolba kukurydzy

Następnie konieczne jest dłuższe wyczekiwanie – zwykle około godziny. W przypadku, gdy po upływie tego czasu kukurydza nadal nie będzie miękka, dobrze jest odstawić ją z ognia jeszcze na pół godziny. Wówczas istnieje pewność, że warzywo będzie doskonale smakowało. Najlepiej je podawać z dodatkiem soli. Sporo osób lubi również polać ją karmelem lub czekoladą. Świeża kukurydza może z powodzeniem stanowić element bardziej wykwintnych dań. Najczęściej jednak spożywa się kolbę razem z różnymi dodatkami. Taka potrawa jest nie tylko bardzo aromatyczna, ale również niezwykle smaczna.

Inaczej wygląda sytuacja wtedy, gdy dana osoba lubi twarde ziarna kukurydzy. Wtedy optymalnym rozwiązaniem wydaje się być skorzystanie z niewielkiego garnka. Inaczej niż w przypadku gotowania kukurydzy na miękko, w pierwszej kolejności sama woda musi się przegotować. Gdy na jej powierzchni zaczną unosić się bąbelki, niezbędne je wrzucenie kukurydzy. Ważne jest przy tym, aby woda sięgała do połowy kolby. Po upływie piętnastu minut od włożenia warzywa do garnka niezbędne jest jego obrócenie.

Upływ kolejnego kwadransa świadczy o tym, że danie jest gotowe do spożycia. Kukurydza na twardo bywa najczęściej łączona jedynie z dodatkiem soli. Nie rekomenduje się spożywania jej z substancjami słodkimi, takimi jak miód czy czekolada, bowiem aromat kolby z ziarnami ulegnie znacznemu pogorszeniu. W sytuacji, gdy kukurydza okaże się zbyt twarda, warto umieścić ją w mikrofali na dwie minuty. W przypadku, gdy słyszalne będzie pękanie ziaren, należy przerwać podgrzewanie.

kukurydza

Istnieją również specjalne odmiany kukurydzy, które z powodzeniem mogą zostać użyte do prażenia. Popcorn stanowi nie lada rarytas dla dzieci, dlatego warto go przyrządzić w jeden z upalnych dni. Niezbędne jest jednak wcześniejsze całkowite oddzielenie ziaren od kolby. Najlepsze rezultaty można osiągnąć wtedy, gdy zostały one uprzednio wysuszone, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby prażyć świeże ziarna. W tej sytuacji nie używa się wody, lecz konieczne jest umieszczenie odpowiedniej ilości oleju na dnie garnka.

Bardzo ważne jest, aby naczynie zostało przykryte – w przeciwnej sytuacji pękające ziarna zaczną latać po całej kuchni. Gdy odstęp pomiędzy pęknięciami poszczególnych ziaren będzie dłuższy niż trzydzieści sekund, należy zaniechać prażenia. Kukurydza jest wówczas gotowa do podania. Jedynym dodatkiem, jaki się stosuje, jest sól. Czasami jednak ziarna kukurydzy do prażenia umieszczane są wcześniej w specjalnej polewie karmelowej, która nadaje przekąsce nieskazitelny zapach, jak również poprawia jej walory smakowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here