Wiadomo, że nie każdy ma dość pieniędzy, aby kupić sobie nowe auto. Najczęściej przeglądamy strony z używanymi autami, żeby sobie coś wyszukać. Dziś w internecie est dużo popularnych serwisów z używanymi pojazdami-wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć. Często na takie auta nie musimy wydawać fortuny, bo możemy znaleźć coś, co będzie odpowiednie dla naszego budżetu.

Jak już zakupimy używany pojazd po innym właścicielu koniecznie trzeba go przerejestrować. Przyjęte jest, że nowy nabywca powinien przerejestrować swoje auto w przeciągu trzydzieści dni od dnia podpisania umowy. Za nieprzestrzeganie tej zasady mogą grozić mandaty karne. Od początku obecnego roku te przepisy się zaostrzyły i są przedstawione wiele gorsze kary za nieprzerejestrowania auta. Kary za nieprzerejestrowanie auta w terminie trzydziestu dni mogą wąchać się od kilku stówek, do tysiąca złotych, więc wcale nie tak mało. W ogóle rzecz biorąc się nie opłaca, bo mogłoby się zdawać, że bardziej opłacalne będzie przerejestrowanie auta.

Zastanówmy się, więc ile kosztuje przerejestrowanie auta?

przerejestrowanie auta

Na przerejestrowanie auta składa się kilka czynników. Między innymi zależy to od tego gdzie było wcześniej zarejestrowane. Jeśli chcesz rejestrować auto w swoim powiecie, a było ono wcześniej z tego samego powiatu to opłata będzie niewielka, bo tylko około osiemdziesięciu/dziewięćdziesięciu złotych. W tym wypadku płacimy tylko za wydanie nowego, odświeżonego dowodu rejestracyjnego. Oczywiście na swoje dane. Inaczej sprawa wygląda jeśli auto było zarejestrowane w innym powiecie i jest na innych „blachach”.

Kiedy w grę wchodzi wymiana rejestracji koszty już troszeczkę idą w górę. Koszt rejestracji w tym wypadku wynosi coś około stu osiemdziesięciu złotych. Dla niektórych będą to wysokie ceny, a dla niektórych takie rozsądne, myślę, że zawsze mogłoby być więcej. Warto również zaznaczyć, że jest opcja zrobienia spersonalizowanych, indywidualnych tablic rejestracyjnych, niestety tu już zaczynamy mówić o większych kosztach. Taka prywatna tablica rejestracyjna kosztuje tysiąc złotych.

Już wiemy ile kosztuje przerejestrowanie auta bez tablic rejestracyjnych, jak i z tablicami. Powiedzmy sobie jeszcze jak zarejestrować auto. Zgodnie z prawem upoważnionym do rejestracji aut jest starosta powiatowy, który dokonuje wszystkich czynności rejestracyjnych. Żeby zarejestrować swoje auto musisz przygotować ze sobą kilka bardzo ważnych dokumentów. Między innymi dowód potwierdzający własność. W większości wypadków będzie to umowa kupna sprzedaży.

Musisz mieć też wniosek o przerejestrowanie pojazdu

Jeśli posiadasz to karta pojazdu, stare tablice rejestracyjne koniecznie trzeba zwrócić. Trzeba pamiętać również o dokumencie, który potwierdza tożsamość właściciela, czyli dowód osobisty najlepiej, a w razie wypadku może być prawo jazdy. Warto pamiętać o tym, że jak chcemy zarejestrować samochód na więcej, niż jednego właściciela, czyli chcemy, aby auto miało więcej współwłaścicieli, muszą oni być obecni osobiście w wydziale komunikacji podczas procesu rejestrowania samochodu.

auto

Omówione mamy rejestrowanie samochodów w kraju, a co z samochodami sprowadzanymi z zagranicy? Rejestracja takiego samochodu przebiega prawię tak samo jak w poprzednim przykładzie jednak jest kilka dodatkowych czynności do dokonania. Na samym początku warto o wspomnieć o przetłumaczeniu dokumentów pojazdu na język polski. Takie dokumenty może przetłumaczyć konsul lub tłumacz przysięgły. Ceny takiej usługi wahają się i uzależnione są najczęściej od kraju z jakiego sprowadzamy auto, Trzeba pamiętać, że jeśli auto nie ma tablic rejestracyjnych nie możemy się nim poruszać.

W tym wypadku pomocna będzie laweta, którą możemy auto przetransportować do siebie. Innego rozwiązania w tym wypadku nie ma. Większość działań jest takie same w przypadku rejestracji samochodu w kraju i tego sprowadzanego z zagranicy. Warto się zastanowić czy nie warto zarejestrować samochodu zgodnie z prawem i nie ponosić w przyszłości konsekwencji niż nie przerejestrować i ponieść z tego powodu niemałe konsekwencję, bo mogą one zaskoczyć naprawdę negatywnie.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala19/domains/modnapora.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here