Zawarcie związku małżeńskiego przed kapłanem stanowi już niemal element naszej polskiej tradycji. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, w których nupturienci są zainteresowani jedynie ślubem cywilnym. Taki stan rzeczy może wynikać z wielu czynników. Przede wszystkim osoby, które odsunęły się od kościoła katolickiego, ochoczo dopełniają formalności jedynie w właściwym miejscowo Urzędzie Stanu Cywilnego. Jednocześnie istnieje spore grono ludzi, którzy nie chcą dać zarobić lokalnemu kapłanowi.

Jak powszechnie wiadomo, obecnie budzi oburzenie postępowanie niektórych księży, dlatego ślub cywilny wydaje się być wówczas najlepszym możliwym rozwiązaniem. Wskazać należy, że jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, bowiem często nie jest nawet konieczne wychodzenie z domu, aby wstąpić w związek małżeński. Wynika to z faktu, że od kilku lat urzędnik stanu cywilnego może stawić się w wybranym przez narzeczonych miejscu i tam ogłosić, że właśnie wstąpili oni na nową drogę życia.

Nie jest łatwe oszacowanie ile kosztuje ślub cywilny

młoda para

Wszystko zależne jest od preferencji i upodobań, jakimi kierują się państwo młodzi. Przede wszystkim na wstępie konieczne jest zaznaczenie, że Urząd Stanu Cywilnego nie pobiera jakichkolwiek opłat za udzielenie ślubu. Warto mieć jednak na uwadze, iż reguła ta doznała w ostatnich latach pewnego wyjątku. Jak już wspomniano, małżonkowie mogą obecnie zawrzeć związek małżeński także poza siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego.

Konieczne jest jednak spełnienie dwóch warunków – miejsce ślubu musi być bezpieczne dla wszystkich zgromadzonych, jak również nie może godzić w powagę sytuacji, jaką jest zawieranie związku małżeńskiego. Jeżeli przesłanki te zostały spełnione, z powodzeniem można poprosić urzędnika o dojazd do wskazanej lokalizacji. Warto jednak pamiętać, że jest to opcja płatna. Dlatego w takiej sytuacji niezbędne będzie uprzednie odprowadzenie kwoty 1000 złotych na rzecz odpowiedniego urzędu miasta. Dopiero z potwierdzeniem wpłaty można organizować ślub poza placówką organów władz gminy.

Brak konieczności uiszczania opłat urzędowych nie oznacza, iż ślub cywilny nie kosztuje nic. Otóż wskazuje się, że w dobrym tonie wydaje się być organizacja przyjęcia dla rodziny i przyjaciół. Jego koszt może być rozmaity – począwszy od 500 złotych, skończywszy na kwotach, jakie wydatkuje się na prawdziwe wesele. Warto wskazać, iż osoby, które wcześniej się rozwiodły, często chcą przeżyć swoje zaślubiny jeszcze raz w sposób huczny, dlatego organizują wielkie przyjęcie na ponad dwieście osób.

Dlatego w pełni słuszne wydaje się być stwierdzenie, że ślub kosztuje dokładnie tyle, ile są w stanie na ten cel wydać państwo młodzi. Obecnie jednak coraz rzadziej dochodzi do organizacji wielkich i hucznych zabaw weselnych. Wynika to z faktu, że małżonkowie nie chcą nadmiernie obciążać swoich rodziców, jak również wolą przeznaczyć swoje dotychczasowe oszczędności na wybudowanie domu bądź zakup nowych mebli do mieszkania. W takiej sytuacji najczęściej decydują się na organizację imprezy kameralnej, w której uczestniczą jedynie najbliższe osoby z rodziny.

Warto mieć na uwadze, że ewentualne przyjęcie weselne to nie jedyny koszt, jaki jest niezbędny do pokrycia w ramach zawierania małżeństwa. Należy również mieć na uwadze koszt obrączek ślubnych. Wyroby jubilerskie z czystego złota są relatywnie drogie, dlatego warto mieć to na uwadze jeszcze przez dokonaniem zgłoszenia gotowości wstąpienia w związek małżeński do urzędu. Jednocześnie niezbędne jest stawienie się do placówki w odświętnym stroju.

Na ogół nie ma z tym większych problemów u mężczyzn, bowiem z powodzeniem mogą oni zakupić jedynie nowy garnitur i eleganckie buty. Inaczej wygląda kwestia ubioru kobiecego. Tutaj wskazana jest biała suknia z długim welonem. Sprawę utrudnia fakt, że zakłada się ją jedynie raz w życiu, przez co wydaje się być ona wydatkiem zbędnym. Na szczęście salony mody ślubnej oferują również uniwersalne rozwiązania, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane także po zawarciu małżeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here