Jak wiadomo z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się zdrowy tryb życia. Ludzie już nie tylko i wyłącznie zwracają uwagę na to, co i w jaki sposób jedzą, ale również zdecydowanie zwiększa się ich świadomość żywieniowa. Ponadto praktycznie z każdej strony do ludzi docierają różnego rodzaju nowinki o kolejnych zdrowych produktach, dietach cud czy nawet sposobach na to, by jedzenie było w stanie wyleczyć człowieka. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że coraz większa liczna osób zaczyna korzystać z usług dietetyków. Czym dokładnie zajmuje się, a także ile zarabia dietetyk?

Gdzie może pracować dietetyk?

Praca dietetyka w zdecydowanej większości przypadków kojarzy się z zajmowaniem odpowiednich stanowisk w szpitalu czy przychodni. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że przedstawiciele omawianego zawodu zatrudniani są także w sanatoriach, klubach fitness, firmach kateringowych czy restauracjach. Część osób podejmuje również decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Jakie wykształcenie musi mieć dietetyk?

Osoby, których celem jest kształcenie się w kierunku żywienia człowieka, a następnie zostanie dietetykiem muszą skończyć studia na tym kierunku lub szkołę policealną. Oczywiście bardzo ważna będzie także znajomość chemii, biologii czy fizyki.

zdrowa sałatka

Czym dokładnie zajmuje się dietetyk?

Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że dietetyk wbrew powszechnie panującym opiniom i pozorom nie zajmuje się tylko i wyłącznie układaniem diety. Zadaniem osoby pracującej w omawianym zawodzie jest przekazywanie wiedzy na temat zdrowego i racjonalnego odżywiania, a także układanie planów żywieniowych. Dietetyk powinien także pomóc w wyborze pełnowartościowych i zdrowych składników. Ponadto dietetycy coraz częściej przekazują informacje w jaki sposób powinno wyglądać przygotowywanie poszczególnych produktów. Należy także zaznaczyć, że dietetycy udzielają różnego rodzaju konsultacji czy porad dietetycznych. Ustalają także zapotrzebowanie swoich klientów na określone składniki odżywcze.

Jaki powinien być dietetyk?

Osoby, które są zainteresowane pracą na stanowisku dietetyka powinny przede wszystkim poznać cechy, które pomogą pracę w tym zawodzie. Należy zdawać sobie również sprawę, że dietetyka zaliczana jest do dziedzin, które systematycznie się rozwijają. Nie można zatem zapomnieć o śledzeniu wszystkich badań. Konieczne jest wykazywanie się chęcią ciągłej nauki i rozwoju. Warto podkreślić, że różnego rodzaju szkolenia nie stanowią obecnie żadnego problemu.

Bardzo niedoceniane jest odpowiednie podejście do klienta. Dietetycy muszą wykazywać się przede wszystkim bardzo wysoką kulturą osobistą. Należy także podkreślić, że dietetycy powinni wzbudzać zaufanie, a także być osobami komunikatywnymi, które będą w stanie nawiązać długotrwałe kontakty.

dietetyk

Ile zarabia dietetyk w Polsce?

Ludzi interesuje oczywiście ile dokładnie może zarobić dietetyk pracujący w Polsce. Koniecznie należy również podkreślić, że średnie zarobki na omawianym stanowisku w Polsce wynoszą około 2 tysiące złotych netto. Warto także wiedzieć, że co czwarta osoba pracująca w omawianym zawodzie zarabia 1700 złotych netto i mniej. Oczywiście trzeba również wyróżnić grupę 25% dietetyków, którzy mogą się poszczycić zarobkami w wysokości 2300 złotych i więcej.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że według różnych statystyk zdecydowanie najlepiej opłacani się dietetycy pracujący w województwie mazowieckim. Mogą oni bowiem liczyć na zarobki w wysokości 2000 złotych miesięcznie. Z kolei osoby pracujące w omawianym zawodzie w województwie dolnośląskim mogą spodziewać się pensji w wysokości 1880 złotych. Z kolei najniższe pensje dietetyków są w województwie łódzkim (1685 złotych netto), warmińsko-mazurskim (1600 złotych netto) oraz w podkarpackim (1480 złotych netto).

Ile zatem zarabiają dietetycy w przypadku, gdy weźmie się pod uwagę miasto, w którym wykonują swój zawód? Zdecydowanie najlepiej zarabiają dietetycy w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Gdańsku i Poznaniu. Mogą bowiem liczyć na zarobki powyżej 2 tysięcy złotych netto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here