Branża prawna od wielu lat uważana jest za jedną z najbardziej lukratywnych gałęzi działalności. Trzeba przyznać, że na chwilę obecną przeżywa ona jednak niebywały regres. Wskazać należy, że świadomość prawna wśród przedstawicieli społeczeństwa stale rośnie. W dobie internetu coraz więcej osób, rezygnując z możliwości zaangażowania w sprawę prawnika, prowadzi ją na własną rękę. Wszelkie niezbędne informacje, jak również treść przepisów prawnych, z powodzeniem można znaleźć w internecie.

Nie zawsze są jednak one prawidłowo interpretowane przez odbiorców finalnych, co sprawia, że istnieje spore ryzyko przegrania procesu. Dlatego właśnie niektórzy specjaliści z dziedziny prawa są jeszcze w stanie utrzymać się na rynku bez uszczerbku dla swojego majątku, a wprost przeciwnie – osiągają z świadczonych usług znaczne dochody. Niestety, istnieją spore nierówności w tej branży, dlatego ciężko jest jednoznacznie ocenić, ile zarabia prawnik.

Wielu specjalistów z dziedziny prawa ochoczo świadczy pracę na rzecz korporacji zagranicznych. W takiej sytuacji najczęściej obowiązki zawodowe wykonywane są w ramach umów cywilnoprawnych. Jedynie radcy prawni mają możliwość oparcia swojego zatrudnienia o umowę o pracę – adwokaci tej możności nie mają. Ponadto istnieje spore grono osób prowadzących działalność gospodarczą, którzy wystawiają zakładowi pracy fakturę. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że istnieją jeszcze inne formy zatrudnienia, jednakże mają one dla praktyki znaczenie marginalne.

prawnik

Prawnicy w korporacjach zarabiają całkiem nieźle, jednakże ograniczają oni swój rozwój do bardzo wąskiego zakresu zagadnień. Tym samym są oni praktycznie bezużyteczni na salach sądowych, gdzie należy wykazywać się wszechstronną wiedzą z niemal każdej gałęzi prawa. Dlatego do spraw sądowych najczęściej wynajmowani są prawnicy, którzy prowadzą własne kancelarie. Ceny ich usług są relatywnie niskie, ponieważ w branży panuje bardzo wysoka konkurencja i niektórzy grają niską ceną swoich usług, aby pozyskać jak największą liczbę klientów. Jest to praktyka zdecydowanie nieuczciwa, która prowadzi do pauperyzacji zawodu.

Spore grono prawników, w szczególności ci, którzy nie mają jeszcze wypracowanej bazy stałych klientów, pobiera sprawy urzędowe do prowadzenia. Koszty związane z zastępstwem adwokackim bądź radcowskim pokrywa wówczas Skarb Państwa. Niestety, stawki za takie usługi są tak niskie, że niezwykle ciężko jest przeżyć za pieniądze uzyskane w ramach spraw urzędowych. Jednocześnie klienci, którzy za darmo otrzymują pomoc prawną, nie okazują wdzięczności i są niezwykle roszczeniowi.

Warto wskazać, iż takie osoby bardzo rzadko decydują się na polecenie konkretnego prawnika innym ludziom. Tym samym niezwykle ciężko jest wybić się, prowadząc jedynie sprawy z urzędu. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się być pobieranie urzędówek tylko wtedy, gdy występuje przejściowy brak nowych klientów. Środki pochodzące z takich spraw dobrze jest lokować na czarną godzinę.

adwokat

Zgoła odmiennie wygląda sytuacja zarobkowa aplikantów adwokackich i radcowskich

Są to osoby, które są absolwentami studiów wyższych, jednakże dopiero przysposabiają się do zawodu. Na ogół stawki proponowane młodym prawnikom są drastycznie niskie i sięgają nawet minimalnej pensji krajowej. Niestety, rynek usług prawnych z biegiem lat się kurczy, a absolwentów prawa chętnych na odbycie aplikacji jest coraz więcej. Ten trend sprzyja wykorzystywaniu młodych i ambitnych ludzi przez bardziej doświadczonych kolegów.

Nic nie wskazuje na to, aby sytuacja aplikantów w najbliższych latach miała ulec poprawie. Dlatego najlepszym możliwym rozwiązaniem wydaje się praca w korporacji zaraz po ukończeniu studiów. W jej ramach możliwe jest zdobycie pokaźnej ilości środków finansowych, które można następnie odłożyć na cięższe lata. Reasumując, należy stwierdzić, że zarobki prawników uzależnione są od wielu czynników – przede wszystkim od ilości klientów. Nie bez znaczenia pozostaje w tym przypadku renoma – skuteczni specjaliści z dziedziny prawa są cenieni przez klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here