Opieka nad psem wymaga od nas sporej cierpliwości oraz wiedzy o zachowaniu i zwyczajach tej grupy zwierząt. Jeśli pod swoim dachem mamy suczkę to dodatkowo powinniśmy zapoznać się ze symptomami cieczki oraz pierwszymi objawami ciąży u zwierząt, gdyż w tym czasie nasi milusińscy potrzebują specjalnej troski ze strony swojego właściciela.

Żywienie zwierząt – wskazówki dla dużych i małych psów

Psy powinny zjadać pokarmy mięsne z dodatkiem białka pochodzenia roślinnego oraz węglowodanów, nie kupujmy zwierzętom karmy niskiej jakości, gdyż badania dowodzą, że konserwy dla zwierząt mogą powodować nowotwory. Właściwe karmienie psa i kota to nie lada wyzwanie dla właścicieli czworonogów. Dieta powinna być zbilansowana i zawierać niezbędne substancje pokarmowe, które korzystnie wpływają na zdrowie i zachowanie psa.

Badania naukowe dowodzą, że zbyt duża ilość białka zwierzęcego w diecie psów może powodować wzmożoną agresję u tych zwierząt, pies będzie miał niespożyte pokłady energii i ciężej będzie go okiełznać. Wymagania żywieniowe młodych psów są nieco inne od seniorów. Małe, rasowe pieski mają niekiedy bardziej drażliwy żołądek, nie tolerują niektórych pokarmów i mogą mieć problemy gastryczne. W takim przypadku dietę ustala się w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Dzięki temu zapobiegniemy problemom zdrowotnym i zapewnimy pupilowi pełen zakres substancji odżywczych, witamin i soli mineralnych.

suczka

Cieczka u suk – jak poznać

Niewysterylizowane suki mają cieczki, jeśli nie jesteśmy w stanie uchronić psa przed niechcianą przez nas ciążą – powinniśmy wysterylizować zwierzę. Można zrobić to jednorazowo lub okresowo poprzez podawanie tabletek antykoncepcyjnych. Cieczkę poznać po upławach, które wydostają się z dróg rodnych samicy. Dorosła suka w ciągu roku ma dwa razy cieczkę. Zwykle odbywa się to wiosną oraz jesienią, nie jest to jednak reguła i może zależeć to od wielu czynników.

W tym czasie samica wydziela specyficzny zapach, są to feromony, które mają na celu zwabić samców. Gdy dojdzie do zapłodnienia zaczyna się ciąża u psa. To ile pies chodzi w ciąży jest stałe dla gatunki i nie zależy od rasy, czy wielkości psa. Zazwyczaj trwa to 63 dni. Wyróżnia się trzy fazy ciąży u tych zwierząt. Na początku zmienia się zachowanie ciężarnej suki, zaczyna ona być niespokojna, coraz więcej czasu poświęca na odpoczynek i na wicie gniazda. Możemy zaobserwować, że samica psa, która spodziewa się potomstwa kradnie różne przedmioty z domu i zanosi je do wyznaczonego miejsca.

Po pewnym czasie obserwuje się zmiany w ciele zwierzęcia. Gruczoły sutkowe ulegają powiększeniu i zwisają, brzuch staje się wyraźnie większy i odstaje. Chwilę przed porodem srom samicy jest powiększony. Pies w ciąży ma zwiększoną potrzebę oddawania moczu, jeśli nie wychodzi regularnie może oddawać go w domu. Warto więc zadbać o odpowiednią ilość spacerów. Ostatni tydzień ciąży jest trudnym okresem dla suki. Jest ona wtedy ociężała, miewa trudności z ruchem i wzrasta u niej apetyt. Jeśli zaobserwujemy u naszego psa symptomy ciąży należy zgłosić się do weterynarza, aby zrobić usg, które potwierdzi nasze przypuszczenia i oszacuje ilość szczeniąt.

pies

Przygotowanie domu na przyjście szczeniąt

Poród obywa się najczęściej w domu, często właściciel jest świadkiem porodu. Warto przygotować się wcześniej do tego wydarzenia i zapewnić suczce spokój i bezpieczeństwo. Przy gnieździe, które samica uznała za odpowiednie na rodzenie warto postawić miskę z wodą. Przydadzą się też ręczniki papierowe, dobrze jest skrócić włosy w okolicach dróg rodnych u samiczek, które mają długie włosy. Ułatwi to poród.

Szczeniaczki na początku są ślepe i wymagają opieki matki oraz właściciela. Powinny mieć zapewnione ciepło, bezpieczne miejsce oraz pokarm. Jeśli matka nie jest w stanie wykarmić dzieci to z pomocą przychodzi nam mleko zastępcze dla szczeniąt, ale jest to ostateczność. Warto zadbać też o właściwą dietę dla suki, ponieważ podczas karmienia wymaga ona większych pokładów energii, dlatego dobrze jest wybrać karmę przeznaczoną dla suczek ciężarnych i karmiących.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here