Ludzi z krótkowzrocznością jest wielu. Niektórzy z nich ukrywają się za okularami, inni noszą soczewki kontaktowe, więc trudno nawet zgadnąć, że mają trudność z widzeniem. Wada wynika z nieprawidłowego skupiania promieni świetlnych przez układ optyczny. Może mieć różny stopień: niski, średni i wysoki. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, statystycznie jednak najczęściej rozpoczyna się w dzieciństwie.

Jak widzi krótkowidz?

Krótkowidz doskonale widzi obiekty znajdujące się w pobliżu. Może więc bez problemu czytać i pisać, korzystać z telefonu komórkowego czy wykonywać prace manualne. Problem pojawia się, kiedy próbuje on się skupić na obiektach znajdujących się w oddali. Jawią się one jako nieostre i rozmazane. To bardzo uciążliwe. Krótkowidz ma problem, aby rozpoznać z daleka swoich znajomych czy członków rodziny. Ciężko prowadzić mu samochód, bo nie może dostrzec dokładnie znaków drogowych. Wada bywa także dla niego problemem w trakcie uprawiania sportów czy orientowania się w przestrzeni. Jednocześnie osobie z krótkowzroczności często dokucza ból głowy i oczu, uczucie napięcia i zmęczenia. Wszystkie te objawy świadczą o potrzebie spotkania z okulistą.

Jak poprawić widzenie krótkowidza?

W niektórych przypadkach istnieje szansa na wyleczenie krótkowzroczności za pomocą metod operacyjnych. Częściej stosuje się jednak korekcję wzroku. Polega na stosowaniu odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych. W przypadku tej wady stosuje się wklęsłe soczewki rozpraszające, które kierują światło bezpośrednio na siatkówkę oka, poprawiając ostrość widzenia przedmiotów w oddali. Wybór między okularami i soczewkami jest sprawą indywidualną. Pacjenci coraz częściej decydują się jednak na soczewki. Wbrew pozorom, nie tylko z powodów estetycznych. Soczewki nie zawężają pola widzenia, umożliwiając zarazem uprawianie sportów. Nie reagują także na czynniki atmosferyczne. Na rynku dostępne są soczewki dające dodatkowe korzyści. Przykładowo, soczewki marki Acuvue zawierają składnik nawilżający, a także filtry UV. Przy okazji są miękkie i elastyczne, zapewniając ich użytkownikom komfort.

Życie krótkowidza nie jest łatwe. Osoba z niskim stopniem wady może jest w stanie funkcjonować bez okularów, będzie to jednak kosztowało ją wiele wysiłku. Może także narażać na niebezpieczeństwa, np. w trakcie prowadzenia samochodu. Nie ma więc co się męczyć. Okulista zdiagnozuje stopień krótkowzroczności i pomoże dobrać odpowiednie soczewki. Dzięki nim można zapomnieć o swojej wadzie i cieszyć się życiem bez ograniczeń oraz nieostrych kształtów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here