Nauki związane z medycyną fascynują wiele osób. Jednakże nie każdy jest gotowy na poświęcenie długich lat na studia, umożliwiające zdobycie wystarczającej wiedzy aby pracować w branży medycznej. Najdłuższe studia tego typu to oczywiście kierunek lekarski, jednakże niemalże równie wymagające i ciężkie są studia na wydziale farmacji.

Farmaceutą może zostać każdy, kto fascynuje się wszystkim tym co związane z lekami i innymi środkami chemicznymi, które można użyć w medycynie. Aby zapewnić sobie tytuł magistra farmacji konieczne jest przejście pięcioletnich studiów na jednym z krajowych uniwersytetów medycznych. Studia te są popularnie uważane za jedne z najcięższych, dlatego też można oczekiwać, że zaowocują ciekawą karierą i wysokimi zarobkami.
Jednakże to ile zarabia farmaceuta to kwestia bardzo względna. Wszystko bowiem zależy od tego co postanowi zrobić ze swoimi świeżo nabytym dyplomem ukończenia studiów.

Można jednak być pewnym jednego – perspektyw po tych studiach zazwyczaj nie brakuje. Wiele osób błędnie uważa, że po farmacji jedyną ścieżką kariery jest praca w aptece. Choć właśnie tę drogę obiera zdecydowana większość absolwentów farmacji, nie oznacza to że jest to jedyne rozwiązanie. Farmacja to bowiem więcej niż tylko apteki. Wiedza zdobyta podczas studiów otwiera drogę w stronę pracy laboratoryjnej nad opracowywaniem nowych leków.

A branża farmakologiczna nieustannie się rozwija i przynosi olbrzymie zyski, które ostatecznie prowadzą do tego, że osoby pracujące w firmy farmaceutycznych mogą zazwyczaj liczyć na całkiem niezłe wynagrodzenie. Oprócz tego osoby po farmacji mogą także zdecydować się na to, aby pozostać na ścieżce akademicznej i zostać jednym z pracowników na uniwersytecie. Poza przywilejem uczenia kolejnych pokoleń o wszystkim tym co związane z lekami, mogą także uczestniczyć w badaniach naukowych, które prowadzą do poszerzania wiedzy farmakologicznej.

lekarstwa

Opcji jest zatem wiele i każdy absolwent tych studiów na pewno znajdzie rozwiązanie dla siebie. Jeżeli jednak chodzi o to ile zarabia farmaceuta, to warto przeanalizować różne ścieżki kariery. Osoby, które zdecydują się pracować w aptece mogą liczyć na przeciętne zarobki, które w 2016 roku sięgały 4800 złotych brutto. Jest to kwota, która bezpośredni koreluje z tym jak bardzo odpowiedzialną pracą jest praca w aptece. Choć wiele osób lekceważy powagę sytuacji, pracując w aptece zawsze trzeba być ostrożnym.

Klienci liczą na ekspertyzę farmaceuty i rzadko kiedy sprawdzają to jakie leki zostały im wydane. Farmaceuta musi także poinformować o stosowaniu i dawkowaniu poszczególnych leków i ostrzec w przypadku jakichkolwiek powszechnych przeciwwskazań. Dodatkowo większość aptek oferuje wykonanie leków na zamówienie. Są to zazwyczaj kremy i maści na różnego rodzaju schorzenia, które szybko tracą na ważności, zatem nie mogą być produkowane i wysyłane do aptek jak innego rodzaju leki i suplementy.

Jednakże to ile zarabia farmaceuta w aptece zależy także od jego stanowiska

Kierownicy aptek mogą liczyć na zarobki co najmniej dwa razy większe niż przeciętny pracownik. Jeszcze wyższe kwoty czekają na pracowników hurtowni farmaceutycznych. Z kolei osoby, którym udało się znaleźć etat w jednej z firm farmaceutycznych mogą liczyć na najwyższe dochody.

ile zarabia farmaceuta

Warto jednak zauważyć, że ich praca jest o tyle bardziej skomplikowana, że często jest związana z opracowywaniem nowych leków i procedur wprowadzania ich na rynek. Łączy nie tylko wiedzę farmakologiczną, ale także ekonomię i marketing. Jest to zatem bardzo wymagająca praca, której nie każdy może się podjąć. Zarobki odpowiednio odzwierciedlają stopień zaangażowania jakiego wymaga tego typu etat.

Jak zatem widać to ile zarabia farmaceuta zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od tego gdzie pracuje i czym zajmuje się w swoim zakładzie pracy. W każdym przypadku jednak jest to zawód, który raczej oferuje atrakcyjne zarobki, zwłaszcza w porównaniu z innymi. Każdy kto zastanawia się nad podjęciem studiów na kierunku farmacji na pewno powinien się na nie zdecydować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here