Nie bez powodu mówi się, że ciąża to beztroski czas, który charakteryzuje się zachciankami, z których można do woli korzystać. Czy to faktycznie prawda i kobiety mogą bez wyrzutów opychać się słodyczami na zmianę ze fast foodami? Wiele kobiet w stanie błogosławionym zastanawia się ile można przytyć w ciąży? Ile z tych kilogramów to faktycznie waga dziecka, wód płodowych, a ile to tkanka tłuszczowa powstała w wyniku objadania się łakociami?
Wiele kobiet tycie w ciąży tłumaczy właśnie zajściem w ciążę. Mówią, że muszą jeść za dwoje, że muszą dostarczyć jedzenie dziecku, żeby zdrowo przybierało na wadze. Czy to faktycznie prawda? Mitem jest, że kobieta musi jeść za dwóch! Powinna jeść dla dwóch, a jej zapotrzebowanie kaloryczne powinno być tylko o 300 kcal większe niż kobiet, które w ciąży nie są. 300 kcal? Wydaje się mało prawda? To równowartość pół paczki chipsów czy 3 bananów. W praktyce naprawdę 300 kcal jest w stanie pomóc zachować zdrowa sylwetkę w trakcie ciąży i zaopatrzyć dziecko w niezbędny pokarm z wartościowymi elementami. Wzmożony apetyt w ciąży niestety w większości popuszcza hamulce ciężarnych. Tłumaczą się tym, że ciąża trwa tylko 9 miesięcy i po niej wszystko minie, że apetyt wróci do normy. Niestety bardzo często tak się nie dzieje, a przyzwyczajenia z okresu ciąży pozostają na długo po porodzie. Bardzo ciężko jest zmniejszyć żołądek i urodzenie dziecka nie staje się motywacją do zdrowszego odżywania. Co więc z kilogramami i ile można przytyć w ciąży biorąc pod uwagę fakt, że kobiet odżywia się normalnie?
Prawidłowe przybieranie na wadze w ciąży powinno mieścić się w przedziale 9-15 kilogramów. Dlaczego, a także co składa się na taki rozkład kilogramów? Końcowy wynik zależy od wagi dziecka, jednak przyjmijmy, że waży ono standardowo, czyli 3,5 kilograma. Na pozostałe tycie liczy się także 2 kilogramową macicę, płyn owodniowy o wadze 3 kilogramów, łożysko o wadze od 0,5 kilograma do 1,5 kilograma, wzrost piersi, w których obecność mleka może przyczynić się do wzrostu wagi o nawet 1,5 kg, a także ogólny tluszcz ciała w postaci około 2,5 kilograma. Taki podział daje nam około 13 dodatkowych kilogramów. Pytanie ile można przytyć w ciąży wydaje się rozwiązane. Czy aby na pewno?
Wiadomym jest, że kobieta, której ciąża jest zagrożona- przytyje więcej przez fakt, że nie może podejmować prawie żadnej aktywności fizycznej oraz przez to, że musi przyjmować leki hormonalne na podtrzymanie ciąży. To jedyny wyjątek, kiedy ciężarna może przytyć kilka kilogramów więcej. Co więc z kobietami, które skarżą się, że przytyły 30 kilogramów, a nawet i więcej? Taki przyrost masy odpowiedzialny jest tylko i wyłącznie za nadmierne spożywanie pustych kalorii czyli słodycze, fast foody i gazowane napoje. Ten patologiczny stan niesie przykre konsekwencje nie tylko dla matki, ale przede wszystkim dla dziecka. Pomijając fakt cukrzycy ciążowej, dziecko może urodzić się nie tylko otyłe, ale może także szybciej łapać niektóre choroby, przez słabą odporność, spowodowaną dostarczeniem znikomej ilości składników odżywczych.
Zdrowe odżywianie w ciąży pomoże nie tylko urodzić zdrowe dziecko, ale i zadba o komfort psychiczny każdej ciężarnej po porodzie. Aktywny tryb życia (w granicach rozsądku i możliwości!) pozoli zachować kształty i wpłynie na szybkość utraty wagi po ciąży. Już kilka tygodni po wydaniu na świat potomka będziesz mogła wskoczyć w dawne ciuchy, a odbicie w lustrze będzie zadowalać! Zadbaj o zdrowe posiłki i spacery, które nie tylko nie dodadzą wielu nadprogramowych kilogramów, ale zadbają o twoja kondycję, przewietrzą i odświeżą umysł. Pamiętaj, że warto jeść dla dwoje, a nie za dwoje. Hormony ciążowe to trudna rzecz do zwalczania, ponieważ są odpowiedzialne za wiele zachcianek. Nie pozwól im zapanować nad twoim życiem! Ładna sylwetka jest jak najbardziej możliwa do uzyskania nawet w trakcie ciąży! Już dzisiaj zadbaj o jakość swoich posiłków i ruch. Dzięki temu bez problemu wrócisz do kondycji sprzed ciąży. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, zadbaj więc o jak najlepsze poczucie we własnej skórze.