Chwasty mogą stanowić duże zagrożenie dla wielu rodzajów upraw, warto zwrócić uwagę iż niektóre rośliny niepożądane wzrastają w pierwszej fazie dosyć wysoko, przez co mogą zagrażać roślinom uprawnym jeżeli chodzi o pozyskanie odpowiedniej ilości światła.

Dodatkowo chwasty będą pobierały z ziemi wodę oraz składniki odżywcze, dlatego też ich wzrost jest z pewnością niekorzystny. Dlatego też podejmuje się różnego rodzaju działania aby eliminować chwasty z upraw, kiedyś często wykonywano pielenie ręczne, później było to pilnie mechaniczne. Obecnie stosuje się inne bardziej nowoczesne metody.

Zwalczanie chwastów w uprawach ziemniaka

Zwalczanie chwastów w uprawach ziemniaka

Obecnie najpopularniejszą metodą usuwania chwastów jest zastosowanie herbicydów selektywnych, w tym przypadku środki chwastobójcze działają tylko na określony rodzaj roślin, mogą być to przykładowo trawy dwuliścienne które często są niepożądane w wielu różnych uprawach. Oczywiście herbicydy obecnie można bardzo łatwo aplikować, możemy stosować różnego rodzaju opryskiwacze które będą obsługiwane za pomocą ciągników, dzięki temu możemy szybko dokonać oprysku dużych obszarów. Oczywiście na skuteczność działania herbicydów składa się wiele elementów, będzie to pogoda, jeżeli jest zbyt słonecznie, panuje zbyt wysoka temperatura, wówczas herbicydy mogą szybko wyparować, w przypadku opadów mogą zostać zmyte z roślin czy też z gleby gdzie zostaną zaaplikowane.

Podobna sytuacja występuje w przypadku zbyt dużej siły wiatru, w tym przypadku stwarza to także niebezpieczeństwo zniesienia herbicydów na pozostałe uprawy którym może grozić niebezpieczeństwo. Dlatego też przed opryskiem należy wybrać odpowiednią porę, wielu rolników wykonuje opryski wieczorem lub też w nocy kiedy temperatura jest najbardziej sprzyjająca. Warto zwrócić uwagę iż niektóre herbicydy działają na układ korzenny, dlatego też nie może być zbyt sucho, niekiedy optymalne warunki mogą panować po niewielkich opadach deszczu. Naturalnie zwalczanie chwastów w uprawach ziemniaka można stosować w wielu etapach, będzie to przykładowo oprysk który ma za zadanie działać na spowolnienie wzrostu kiełkowania chwastów, w kolejnych fazach będzie to oprysk który będzie miał za zadanie wyeliminowanie chwastów które już wzrastają. Naturalnie będą to różne herbicydy, należy dobrać odpowiednie środki, należy zwrócić uwagę na sposób rozcieńczania, na opakowaniu z pewnością znajdziemy informacje jaką ilość środka powinniśmy rozpylić na danym obszarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here