Energię elektryczną można również wykorzystać do ogrzewania domu. Nie jest to najpopularniejsza opcja ale czasem okazuje się być przydatna. Elektryczny piec co jest rozwiązaniem budżetowym, ponadto jego instalacja nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy. Zależy Ci na bezobsługowej instalacji grzewczej? Postaw na piece elektryczne do co!

Jakie wyróżniamy rodzaje pieców elektrycznych?

Wyróżniamy zarówno piec elektryczny dwufunkcyjny, jak i jednofunkcyjny. Do zadań kotłów elektrycznych jednofunkcyjnych należy ogrzewanie wody, która krąży w instalacji grzewczej i jest przeznaczona do ogrzewania pomieszczeń mieszkania. Najczęściej te urządzenia charakteryzują się małymi rozmiarami. Pamiętaj także, że aby kocioł można było wykorzystać również do ciepłej wody użytkowej, niezbędne jest dokupienie podgrzewacza pojemnościowego – zasobnika.

Z kolei kocioł elektryczny dwufunkcyjny ma możliwość podgrzania wody przeznaczonej do użytku, dzięki obecności przepływowego podgrzewacza znajdującego się w obudowie kotła. Źródło ciepła w piecach elektrycznych stanowi grzałka w postaci metalowego drutu oporowego umieszczonego w osłonie stalowej, mosiężnej lub miedzianej. Jakie jest zadanie osłony? Jej główną funkcją jest ochrona grzałki przez kontaktem z wodą, kocioł w zależności oczywiście od rodzaju, może być w posiadaniu jednej lub większej ilości grzałek. Grzałki włączają się stopniowo wraz ze zwiększoną potrzebą na ciepłą wodę.

Czy warto postawić na takie rozwiązanie?

Jeżeli zależy Ci na budżetowym rozwiązaniu to zdecydowanie ogrzewanie elektryczne jest rozwiązaniem przeznaczonym dla Ciebie. Jego użytkownik za wytworzenie kilowatogodziny ciepła zapłaci około 0,15 zł. Średnio o 0,4 zł więcej będzie zmuszony zapłacić za kilowatogodzinę ciepła, jeśli pokusi się o kocioł elektryczny. Z tego też powodu energia elektryczna mieści się w gronie najdroższych źródeł ciepła. Pamiętaj jednak, że za niską ceną idzie również mniejszy komfort użytkowania. Będziesz zmuszony do systematycznego uzupełniania paliwa i czyszczenia kotła.

Jakie są opinie o piecach elektrycznych?

Piece elektryczne możemy wykorzystać zarówno do zasilania grzejników, jak i ogrzewania wody użytkowej. Nie jest to najpopularniejsze rozwiązanie, ale z biegiem czasu taki rodzaj pieców zdobywa coraz większą popularność. Osoby, które decydują się na tego typu ogrzewanie, podkreślają ich wiele zalet. Z finansowego punktu widzenia, wysokie koszty prądu w większości przypadków mogą zostać zwrócone dzięki niskim kosztom inwestycyjnym. Sama cena pieca elektrycznego jest bardzo niska. Jego użytkownicy docenili również brak konieczności budowy komina i wkładu kominowego, przyłącza gazowego, a także budowy pomieszczenia, które będzie pełniło funkcję kotłowni. Dodamy również, że podłączenie pieca jest bardzo proste – wystarczy jedynie właściwe przydzielenie mocy w zakładzie energetycznym. Piece elektryczne do ogrzewania domu nie niosą ze sobą potrzeby przeprowadzania okresowych przeglądów, w związku z tym można odjąć wszelkie koszty związane z przeglądem instalacji wentylacyjnej, kominowej, gazowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here