W mediach i Internecie niemal na każdym kroku można natknąć się na specyfiki zawierające wyciąg z żeń-szenia. Choć pochodząca z Dalekiego Wschodu roślina cieszy się ogromną popularnością, to jednak niewiele osób zna jej właściwości, zastosowanie czy też fascynującą historię. Sprawdź, jakimi nietuzinkowymi ciekawostkami może zaskoczyć cię niepozorny żeń-szeń.

Nazwa żeń-szenia odnosi się do człowieka

Słowo żeń-szeń pochodzi z języka chińskiego, w którym oznacza „korzeń przypominający wyglądem człowieka”. Kształt kłącza rośliny rzeczywiście może kojarzyć się z sylwetką człowieka. Co ciekawe, można spotkać się również z nazwą wszechlek, co jest odniesieniem do wyjątkowych właściwości leczniczych korzenia. Przyjmowane witaminy z żeń szeniem naprawdę mogą pomóc w przypadku wielu dolegliwości. W innych językach popularna roślina również jest określana odpowiednikami polskich słów „żeń-szeń” i „wszechlek”.

Żeń-szeń jest rośliną wymagającą w uprawie

Powszechność leków, suplementów i kosmetyków z żeń-szeniem może dawać wrażenie, że uprawa rośliny jest prostym zadaniem. Nic bardziej mylnego! Wszechlek ma dość konkretne wymagania dotyczące warunków do wzrostu i rozwoju. Preferuje żyzne gleby o lekko kwaśnym odczynie, a także wysokiej zawartości próchnicy i wapnia. Żeń-szeń nie lubi ponadto zbytniego nasłonecznienia, co oznacza konieczność zapewnienia mu cienia. Co ciekawe, roślina może przetrwać nawet przy -40 °C, a sporym problemem może być dla niej natomiast ciepła, wilgotna zima.

Lecznicze właściwości żeń-szenia były znane już w starożytności

Chińczycy już 4000 lat temu wykorzystywali żeń-szeń w tradycyjnej medycynie. Lecznicze właściwości korzenia są cenione również w dzisiejszych czasach. Suplementy diety z żeń-szeniem w sklepie Vitama Nature cieszą się niemałą popularnością, na co z pewnością wpływ ma szerokie zastosowanie takich specyfików. Wszechlek może bowiem m.in. pozytywnie wpłynąć na kondycję organizmu, dodać sił witalnych, obniżyć poziom cholesterolu czy też wspomóc funkcje poznawcze.

Żeń-szeń jest cenionym afrodyzjakiem

Dla wielu osób jednym z pierwszych skojarzeń z żeń-szeniem jest jego wpływ na libido. I zdecydowanie nie jest to mit. Suplementy diety z wyciągiem z korzenia wszechleku rzeczywiście wspomagają kondycję seksualną kobiet i mężczyzn. W szczególności są polecane panom zmagającym się z zaburzeniami erekcji. Zawarte w żeń-szeniu ginsenozydy mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu, ponieważ ich działanie powoduje zwiększenie napływu krwi do penisa.

Z właściwości żeń-szenia korzysta branża kosmetyczna

Z wyjątkowych właściwości żeń-szenia korzystają również producenci kosmetyków. Wszechlek m.in. poprawia krążenie krwi, co może przyczynić się do przywrócenia skórze blasku i wyrównania jej kolorytu. Ponadto ze względu na właściwości antyoksydacyjne i wspomaganie syntezy kolagenu kosmetyki z żeń-szeniem mogą zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ponadto roślina pomaga w walce z cellulitem i wzmacnia włosy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here