Słowniczek: toczek i fascynator – wizytowe nakrycia głowy

Dwa wizytowe nakrycia głowy najchętniej wybierane na bale i śluby to toczek i fascynator. Pełnią funkcję ozdobne w stylu retro.

Toczek – okres jego świetności zaczął się w latach 50. XX w. Toczek to niewielki, walcowaty kapelusz bez ronda z główką o płaskim wierzchu oraz prostych bokach. Niekiedy ozdobiony woalką. Toczki nosi się z boku lub na czubku głowy. Wykonany jest najczęściej z filcu. Popularyzatorki: Jacqueline Kennedy, Audrey Hepburn, a obecnie również chętnie sięga po nie księżna Catherine. Toczkiem nazywany jest też ochronny kask do jazdy konnej.

 


Fascynator – ozdoba do włosów, stroik na opasce, spince lub grzebyku. Ozdobę mogą stanowić pióra, wstążki, połyskujące kamienie, koronka lub tiul. Jest szyty ręcznie przeważnie z włókna bananowca, czyli sinanamy.

 

 

Zobacz też więcej modowych haseł oraz wskazówek i porad modowych

5 komentarzy

 • Matka Dietetyczka Styczeń 24, 2017 at 6:19 pm

  Dla mnie nowość, widziałam ale nie znałam:)

  Reply
 • Olka Styczeń 22, 2017 at 10:45 pm

  Podobają mi się toczki na głowie księżnej Kate, wygląda w nich elegancko i wizytowo 🙂

  Reply
 • Ania (W Różne Strony) Styczeń 11, 2017 at 4:23 pm

  Wydaje mi się, że nigdy nie słyszałam słowa "fascynator" 😉 A w sumie nawet jeden mam – został mi po wieczorze panieńskim koleżanki, wielkość jak kapelusza dla lalki, jest czarny z piórkiem 🙂

  Reply
 • Niekonwencjonalna Styczeń 10, 2017 at 3:40 pm

  Uwielbiam toczki! Bardzo gustowne nakrycie głowy.

  Kiedyś nosiłam codziennie :P.

  Reply
 • style-of-secret Grudzień 28, 2016 at 1:10 pm

  Toczki są fantastyczne- mają swoj niepowtarzalny klimat, ja w ogole zastanawialam się, czy nie założyć toczka do ślubu, ale że mialam luźno spiętego warkocza na bok, to stwiedziłam, że toczek niestety by nie pasował 🙁

  no cóż… może za drugim razem 😉 hehehe

   

   

  Szczęśliwego Nowego Roku :* Daria

  Reply

Leave a Comment