Błyszczące materiały – tkaniny sylwestrowe

Przed nami Święta, później Sylwester i długi karnawał. Przygotowałam przegląd tkanin połyskliwych, błyszczących z których możemy uszyć lub kupić gotową kreację. 

AKSAMIT

Tkanina z jedwabiu naturalnego lub sztucznego albo z bawełny z krótką okrywą włosową. Bliskoznaczne aksamitowi są: aksamit jedwabny zwany welurem i welwet, czyli tkanina imitująca aksamit.

 aksamit

ATŁAS

Gładka tkanina błyszcząca z prawej strony a matowa z lewej. Tkaninę tą wykonuje się z bawełny lub wiskozy splotem* tkackim atłasowym.

atlas

LUREKS

Metaliczna tkanina wykonana z rozciągliwego włókna syntetycznego.

lureks

ORGANZA

Przezroczysta, cienka, lekko sztywna, połyskliwa tkanina jedwabna, bawełniana, poliestrowa lub nylonowa o płóciennym splocie.

organza

TAFTA

Gęsto tkana, sztywna, połyskująca i szeleszcząca tkanina wykonana z naturalnego jedwabiu lub włókna syntetycznego. Wyróżniamy taftę kreszowaną (gniecioną) i plisowaną.

tafta

ŻAKARD

Bogato zdobiona tkanina jedno lub wielokolorowa o rozbudowanym wzorze. Żakardową maszynę tkacką w XVIII w. skonstruował francuz Joseph Jacquard. Żakard to tkanina, która może być wykonana z jedwabiu, wełny, wiskozy i włókien syntetycznych.

zakard

*splot to przeplatanie się nitek – osnowy (po długości) i wątku (nitki są ułożone poprzecznie, po szerokości)

1 Comment

  • Paulina Luty 18, 2017 at 9:58 am

    Żakardowe spódniczki wyglądają naprawdę nieźle!

    Reply

Leave a Comment